1. Izračunaj brojnost (N) molekula vode mase 4,5 g. 2. Koje molekule će imati jednak kut između dva atoma i zašto (zaokruži slovo ispred točnih odgovora): A) CO2 B) NH3 C) H2S D) SO2 E) H2O ? 3. Kako znati koja je kemijska formula za neke kemijske spojeve poput: natrijeva sulfida, modre galice, fosforne kiseline, sumporaste kiseline, sumporne kiseline, octene kiseline, sumporovodika, kalcijeva hidroksida i ugljične kiseline osim da ih se ne nauči napamet? Zahvaljujem se unaprijed.

Ime i prezime: Ivan john17880

 


1. Da bi se dobio broj molekula vode, potrebno je ukupnu masu podijeliti s masom jedne molekule, pri čemu se masa jedne molekule može dobiti množenjem relativne molekulske mase s unificiranom atomskom jedinicom mase:

N(H2O) = m(H2O)/mf(H2O)

= m(H2O)/(Mr(H2O)⋅u)

Alternativno se može masa uzorka podijeliti s molarnom masom i pomnožiti s Avogadrovom konstantom:

N(H2O) = n(H2O)⋅L

= m(H2O)⋅L/M(H2O)


2. Ne razumijem zadatak. Između veza jednog atoma s dvaju atomima postoji točno jedan kut. Ako bi on trebao biti jednak, trebao bi biti jednak nečemu, a to nešto ovdje nije navedeno. Za slučaj da, kao i golema većina svih učenika kojima preporučam javiti se s preciznijim ili korigiranim pitanjem, to nećeš učiniti, evo veznih kuteva za sve molekule iz zadatka:

CO2 - 180 °
NH3 - 106,7 °
H2S - 92,1 °
SO2 - 119 °
H2O - 104,5 °


3. Kad počinješ učiti kemiju, najbolje je barem desetak formula naprosto naučiti napamet. Time se jača sposobnost pamćenja, a zapamćene formule poslije mogu poslužiti kao oslonac kod uvježbavanja općih pravila po kojima možemo samostalno "prevoditi" imena spojeva u formule ili obrnuto.
Ta pravila vode se konceptom valencije, a na naprednijoj razini (i) konceptom oksidacijskog broja. Valencija je ukratko sposobnost atoma da stvara kemijske veze s drugim atomima, a u kvantitativnom smislu označava broj mogućih veza. Oksidacijski broj nešto je općenitiji i za njega treba znati ponešto i o strukturi atoma, odnosno njegovog elektronskog omotača. Više o obje teme možeš pročitati ako klikneš prvo ovdje, a onda na odgovarajuće poveznice u tom odgovoru, a ovdje ću još samo dodati da su valencije, kao i oksidacijski brojevi, karakteristični za pojedine elemente ili skupine, tako da se opet nakon nekoliko podataka naučenih napamet može dosta brzo prebaciti na pamćenje općih pravila iz kojih se onda mogu izvesti valencije pojedinih elemenata, često, doduše, uz kojekakve iznimke, osobito kod prijelaznih elemenata.

Sve u svemu, u kemiji postoji jako puno pravilâ koja olakšavaju snalaženje među podacima, ali ta pravila često imaju iznimke, tako da treba biti svjestan njihovih ograničenja. Zbog toga učenje kemije podrazumijeva prilično ravnopravnu ravnotežu između pamćenja i promišljanja.


Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija