Haj ja imam malo više pitanja . 1.Izračunaj maseni udio ugljika,vodika i kisika u celuzozi ako je n= 2000 2.Zašto hrana bogata celulotom ne deblja? 3.Izračunaj koliko je molekula glukoze povezano u molekuli: a)škroba relativna molekulske mase 300 000 b)celuloze telativne molekulske mase 2 000 000

Ime i prezime: Ivana Topalušić mijo.topalusic@bj.hinet.hr

(1) Najprije izračunaj molekulsku formulu celuloze za n = 2000. Formula jedne molekule glukoze je C6H12O6, pa ako 2000 molekula glukoze povežemo u jednu molekulu celuloze uz gubitak 1999 molekula vode, onda ćemo dobiti formulu C12000H20002O10001. Nadam se da znaš izračunati maseni udio pojedinih elemenata na temelju zadane molekulske formule.

(2) Pretpostavljam da je trebalo pisati celulozom, a ne celulotom. Hrana bogata celulozom ne deblja zato što celuloza nema energetske vrijednosti. Za razliku od preživača, ljudi ne mogu u svom probavnom sustavu razgraditi celulozu. To ipak ne znači da celuloza nije vrijedan sastojak prehrane: ona potiče rad crijeva, i zato ju treba uzimati u dovoljnim količinama u uravnoteženoj prehrani.

(3) a) lijepo podijeli 300 000 s molekulskom masom glukoze (formulu glukoze sam napisao pod (1)) i dobit ćeš rješenje. b) Podijeli 2 000 000 s molekulskom masom glukoze.

(4) Molba: Molim da ubuduće pitanja postavljate odvojeno, jedno po jedno, jer nama koji odgovaramo je to tako praktičnije.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr