Zanima me formalni naboji i oksidacijski brojevi. Uree CO(NH2)2 kako da ih izračunam i označim svaki atom tim oksidacijskim brojevima i formalnim nabojima. Lp

Ime i prezime: Matej Horvat matehoorvat@gmail.com

Formalni naboji određuju se tako da se sve veze u molekuli (na papiru) pocijepaju homolitički (tj. tako da iz svake veze po jedan elektron pripadne po jednom vezanom atomu) i onda odrede naboji tako dobivenih atoma.

Oksidacijski brojevi određuju se tako da se sve veze u molekuli pocijepaju heterolitički (tj. tako da atomi iz veza pripadnu elektronegativnijem atomu, a ako se radi o atomima istog elementa, onda svakom ide po jedan) i onda odrede naboji tako dobivenih atoma.

Za slučaj da bude trebalo, upute za crtanje Lewisovih struktura naći ćeš ako klikneš ovdje i slijediš poveznice u tom i idućim odgovorima. Nakon nekoliko klikova trebao bi doći do barem tri odgovora s dosta detaljnim uputama.
Još jedan odgovor koji se bavi formalnim nabojima i oksidacijskim brojevima možeš vidjeti ovdje.

Inače, ako je Lewisova struktura uree nacrtana dobro, svi formalni naboji trebali bi biti jednaki nuli (to je općenito najčešći slučaj kad se radi o neutralnim molekulama). Oksidacijski brojevi vodikovih atoma u urei su +I, dušikovih −III, kisikovog −II, a ugljikovog +IV.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com