Poštovani, zanima me kako riješiti sljedeći zadatak, tj. je li točno zadano rješenje. Naime, zadatak glasi: "Izračunaj pH-vrijednost otopine dobivene miješanjem 16 mL otopine NaOH koncentracije 0,16 mol/dm3, 15 mL otopine NaOH koncentracije 0,32 mol/dm3 i 95 mL otopine HCl koncentracije 0,08 mol/dm3." Prema izdavaču udžbenika rješenje glasi ph=2,7. Srdačno se zahvaljujem na odgovoru.

Ime i prezime: Marino Pjetraj mpjetraj22@gmail.com

Meni se također čini da je ispravno rješenje pH = 2,7 jer sam dobio isto, a nisam našao nikakovih grešaka u svom računu.

Ako imaš problemâ s postupkom, ukratko ću reći da prvo trebaš izračunati množine prve i druge količine lužine, kao i kiseline, i to tako da njihove koncentracije pomnožiš s pripadnim volumenima, zatim uočiti da je klorovodična kiselina u suvišku, iza toga oduzeti ukupnu množinu natrijevog hidroksida od množine klorovodične kiseline, a rezultat podijeliti s ukupnim volumenom svih triju otopina. Iz tog rezultata konačno možeš odrediti pH otopine. U svim koracima treba paziti na jedinice.

Za inspiraciju ili vježbu možeš pogledati i ovdje, ovdje i ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com