Koliko NAOH masenog udjela 96% i gustoće 1,03 g/cm3 treba dodati u otopinu HCOOH i HCOONa(c od HCOOH je 1 M i volumen je 1L, a c od HCOONa je 1M.)pH te puferske otopine je 3.8, a pH nakon dodatka NaOH je 4.01.

Ime i prezime: ana ami.joureau@gmail.com

Iako svaki od njih iziskuje dosta posla s formulama i računima, "puferski zadaci" međusobno su puno više slični nego što su različiti, čak i kad se traže posve drugačije brojke za posve različite pufere. Zbog toga bih preporučio kliknuti ovdje i dobro proučiti upute za rješavanje tog zadatka te onih do kojih ćeš doći klikanjem na poveznice. Kad to odradiš, bit će ti lakše uočiti da ovdje prvo treba iz svakog pH izračunati ravnotežni omjer acetatnih iona i octene kiseline u puferskoj otopini, potom iz tih omjera množine tih vrsta, a iz množina konačno njihove razlike (prije i nakon dodatka lužine), a onda i množinu dodanog natrijevog hidroksida te konačno volumen lužine.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com