Vodene otopine klorovodične kiseline, glukoze i octene kiseline jednakih su molalnosti. Kojim redosljedom raste njihovo ledište?

Ime i prezime: Laura llaura.r22@gmail.com

Promjena ledišta koligativno je svojstvo, što će reći da ovisi o broju čestica u otopini. Ako imamo otopine istih molalnosti, to znači da imamo isti broj formulskih jedinki po masi otapala, zbog čega trebamo usporediti samo to kako te formulske jedinke disociraju kad se otope u vodi. Klorovodična kiselina u vodi potpuno disocira na oksonijeve i kloridne ione, glukoza ne disocira uopće, dok octena kiselina disocira djelomično, pri čemu stupanj disocijacije ovisi o koncentraciji (a onda i molalnosti) otopine. Prema tome, možemo očekivati da će od jedne molekule solne kiseline u vodi nastati dvije otopljene jedinke, od jedne molekule glukoze ostati ta ista molekula, dok će po jednoj molekuli octene kiseline prosječno nastati negdje između jedne i dvije otopljene čestice tj. svakako više od jedne i manje od dvije. To znači da će ledište klorovodične kiseline biti najniže, octene kiseline negdje između, a ledište otopine glukoze najviše.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com