Pozdrav, možete li molim Vas riješiti ova dva zadatka: Za koliko se snizi ledište otopine ako se na 200g vode doda 50g MgCl2. (Kf vode je 1.86Kkg/mol) Na temperaturi t=60C tlak pare vode je 0.1966 bara. Koliki je tlak pare otopine koji sadrži 102.6g saharoze na 1080g vode? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Nikka Knogel Nikka.knogel@gmail.com

Oba zadatka su od vrste "ubaci u formulu". U prvomu formula glasi:

ΔTled. = i·b(MgCl2Kk

Veličina i je tzv. Van 't Hoffov faktor i označava broj jedinki na koje disocira formulska jedinka otopljene tvari. U slučaju magnezijevog klorida to će biti jedan magnezijev kation i dva kloridna aniona, tako da van 't Hoffov faktor iznosi 3.
b(MgCl2) je molalnost, odnosno omjer množine otopljene tvari i mase otapala:

b(MgCl2) = n(MgCl2)/m(H2O)

= m(MgCl2)/(M(MgCl2m(H2O))

Pri računu je potrebno paziti na to da se masa vode prebaci u kilograme. Trebalo bi ispasti da se ledište snižava za 7,9 K, uz opasku da se za 25 %-tnu otopinu vjerojatno sniženje ledišta vjerojatno više ne mijenja linearno s molalnošću, tako da će račun dati vrijednost koja se malo razlikuje od stvarne.

U drugom zadatku formula tj. Raoultov zakon glasi:

p = px(H2O)

pri čemu je p* tlak para čiste vode pri toj temperaturi, a x(H2O) množinski udio vode u otopini:

x(H2O) = n(H2O)/(n(H2O) + n(C12H22O11))

Množine ćeš kao i gore dobiti dijeljenjem mase s odgovarajućom molarnom masom. Ako nisam što krivo računao, rezultat bi trebao biti 0,1956 bar.

Još sličnih zadataka možeš naći u arhivi ako upišeš u tražilicu "krioskop", "ebulioskop", "raoult" ili "tlak para".

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com