Prije je postavljeno pitanje o kres kamenčićima iz upaljača ... Mozete objasniti zasto ta legura eksplodira kad se zagrijava s puno iskrica ???? Kako to da plamen upaljaca onda ne zapali taj kamencic ? Molim da odgovorite na mail da ovo ne bi jos radi moje informacije netko nastradao ... Hvala

Ime i prezime: Ivan Novak enygmat777@yahoo.com

(1) Nigdje nisam napisao da ta legura eksplodira i ne znam odakle ti ta ideja. Trenjem nazubljenog (hrapavog) dijela kotačića o kamenčić (leguru), komadići legure se otkidaju i od trenja i oksidacije se užare i tako ti užareni komadići (iskrice) zapale plin koji izlazi iz upaljača. Plamen upaljača ne može nikako zapaliti kamenčić jer su za to potrebne puno više temperature, a i kamenčić je dovoljno daleko od plamena.

(2) Ne vidim kako bi netko mogao nastradati radi ove ili bilo koje druge točne informacije. Smatram da je veća opasnost u sakrivanju informacija, a još veća u pogrešnim informacijama.

Naravno, svi pokusi koje izvodite ili namjeravate izvoditi moraju biti u dogovoru i uz nadzor nastavnika.

(3) Nemamo običaj odgovarati ljudima na mail. Svrha e-škole je podučavanje šireg kruga ljudi, a ne pojedinaca. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr