Pozdrav. Zanima me je li u hrvatskom ispravno pisati "korigirana je pH vrijednost" ili "korigirana je pH-vrijednost"? Isto tako, pisu li se oznake fizikalnih velicina kompletno u italiku, npr. "pKa" "lmax" (l kao lambda) sve italik ili samo prvo slovo u italiku? Hvala.

Ime i prezime: Danijel Grisogono dagrisogono1@gmail.com

Počet ću od drugog pitanja. Osnovno je pravilo da se oznake jedinica pišu uspravnim, a veličina kosim slovima. Prema tom pravilu V je oznaka za volt, a V za volumen; m je za metar, a m za masu.

Jedna od rijetkih iznimki tog pravila je upravo pH. Iako se radi o simbolu veličine, pH se ipak ne piše koso, nego uspravno.

Ako se oznaka veličine sastoji od više slova, onda se svako pojedino slovo piše koso ako se radi o oznaci veličine, a uspravno ako nije riječ o oznaci veličine. Jako dobra ilustracija tog pravila je oznaka za specifični toplinski kapacitet pri stalnom tlaku, cp, u kojem se malo slovo p u donjem indeksu piše koso jer se radi o oznaci za tlak, za razliku od oznake za masu protona, mp, gdje se slovo p (u donjem indeksu) ne piše koso, jer se radi o oznaci za proton, a proton je čestica, a ne mjerna veličina.

Primijenimo li to pravilo na primjere iz tvog pitanja, oznaka za negativni logaritam konstante disocijacije kiseline je pKa, a za valnu duljinu pri kojoj uzorak maksimalno apsorbira oznaka je λmax.

Vratimo se sada na prvo pitanje. U sintagmi "pH-vrijednost" postoji dvojba oko toga treba li je pisati kao polusloženicu ili kao dvije odvojene riječi. Ja se tu obično držim savjeta koji mi je dao moj kolega Kristijan A. Kovač, koji je dvojbu riješio tako da je izbacio riječ "vrijednost", pa bi u ovom slučaju napisao "korigirani pH", odnosno "pH je korigiran".

Inače, o ovoj temi sam opširno govorio u završnom dijelu svog predavanja naslovljenog "Kratka povijest hrvatskoga kemijskog nazivlja". Snimka predavanja dostupna je ovdje i toplo je preporučujem pogledati i poslušati.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr