Uzorak plina neona nalazi se u zatvorenoj posudi volumena 1,5 dm³ pri standardnim uvjetima. Koliki je tlak plina u posudi ako se zagrije do temperature 27°C ?

Ime i prezime: Sarah Kokaj sarahkokaj@gmail.com

Ovdje prvo treba odgonetnuti značenje riječi "standardno. Prema IUPAC-u standardni tlak iznosi 100 000 Pa, dok standardna temperatura nije definirana, nego se koriste ambijentalne, normalne ili kakve već temperature. Međutim, u nastavi kemije obično će se kao standardni tlak naći 101 325 Pa, a kao standardna temperatura 0 °C, odnosno 273,15 K.

Ukratko, ono što imamo je uzorak stalnog volumena i sastava kojemu se promijenila temperatura, a s njom i tlak. Krenemo li od jednadžbe stanja idealnog plina:

p·V = n·R·T

Ono što će nas zanimati je odnos tlaka i temperature:

p/T = n·R/V = konst.

Drugim riječima, imamo Gay-Lussacov zakon, koji možemo zapisati i kao:

p1/T1 = p2/T2

Iz toga imamo:

p2 = T2·p1/T1

Za konačnu temperaturu rečeno je da iznosi 27 °C, odnosno 300,15 K. Za početni tlak imamo dobrih razloga pretpostaviti da iznosi 101325 Pa, a za početnu temperaturu da iznosi 0 °C, odnosno 273,15 K. Dalje treba samo ubaciti brojke u kalkulator.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com