Poštovani, trebam pomoć sa sljedećim zadatkom. Izračunajte pH puferske otopine priređene miješanjem 0,100 dm3 otopine octene kiseline koncentracije 0,10 moldm3 i 0,100 g krutog natrijevog hidroksida. (rj. pH= 4.28) • Ka(CH3COOH) = 1,75·10–5 mol dm–3 • Za koliko će se promijeniti pH otopine pufera dodatkom 15,00 mL otopine klorovodične kiseline koncentracije 0,20 mol dm3 u 1,00 L otopine pufera? (rj. pH2= 4.21, PROMJENA -0.07) Riješila sam prvi dio zadatka i dobila 4.28 kako i ispada u rješenju. Pronašla sam sličan zadatak koji ste već rješavali, ali ne znam kako da dobijem množine CH3COOH- i CH3COOH. Unaprijed hvala i srdačan pozdrav.

Ime i prezime: Katarina Ćurković kcurkovic9@gmail.com

U formuli koju koristiš u oba dijela zadatka u omjeru se nalaze koncentracije deprotonirane i protonirane forme kiseline (tj. konjugirane baze i kiseline) u istoj otopini, zbog čega se i mogu koristiti množine. Radi lakšeg praćenja navodim i tu formulu:

pH = pKa + log ([A]/[HA])

U prvom dijelu zadatka množine protonirane i deprotonirane forme kiseline računaju se iz početne množine octene kiseline i dodane množine natrijeve lužine:

n0(CH3COOH) = c(CH3COOH)∙V(CH3COOH)

Iz jednadžbe reakcije:

CH3COOH + NaOH → Na+ + CH3COO + H2O

vidimo da je omjer u kojemu reagiraju kiselina i baza 1 : 1, tako da možemo u stehiometrijski račun bez puno komplikacija:

n(CH3COOH) = n0(CH3COOH) ‒ n(NaOH)

= c(CH3COOH)∙V(CH3COOH) ‒ m(NaOH)/M(NaOH)

n(CH3COO) = n(NaOH)

= m(NaOH)/M(NaOH)

Kad se izračunaju obje množine i ubace u Henderson-Hasselbalchovu formulu, dobiva se očekivano rješenje.

U drugom dijelu zadatka prešutno se polazi od toga da imamo isti pufer, samo što ga sad imamo litru. Znači, uzimamo sve kao i prije, samo što su množine deset puta veće. Alternativno, možeš primijetiti da je onih 0,1 M polazne octene kiseline raspodijeljeno na 0,075 M octene kiseline u puferu i 0,025 M natrijevog acetata u puferu. Neovisno o tomu odakle krećeš, ključna reakcija će biti:

CH3COO + HCl → CH3COOH + H2O

Iz nje slijedi način na koji će se izračunati množine octene kiseline i acetatnih iona nakon dodatka solne kiseline:

n(CH3COOH) = npufer(CH3COOH) + n(HCl)

n(CH3COO) = npufer(CH3COO) ‒ n(HCl)

To bi trebalo dati i drugo očekivano rješenje. Ako ovo ne bude od pomoći, javi pa ću otipkati sve korake u postupku.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com