S obzirom da je izotopna separacija složen i zahtijevan proces, kako objasniti da izotopski sastav nekih elemenata (sumpor, telur) prirodno varira? Npr. sumpor ekstraktiran iz morskih bića ima ima drugačiji izotopski sastav od sumpora izvađenog iz zemlje, to je u povijesti zbunjivalo istraživaće do te mjere da su neki vjerovali da su to različiti elementi istih kemijskih svojstava ali različite težine.

Ime i prezime: Tomislav B. -

 


Točno je da je izotopna separacija složen i zahtjevan proces, i točno je da, unatoč tome, izotopni sastav mnogih elemenata varira ovisno o izvoru. Na prvi pogled čini se da se radi o paradoksu. Međutim, paradoks nestaje kada uzmemo u obzir dvije stvari.

Prvo, varijacije izotopnog sastava na koje nailazimo u prirodi prilično su male. Tako, primjerice, prosječni udjel sumpora-32 u prirodnoj izotopnoj smjesi iznosi u prosjeku 0,9499 (odnosno 94,99 %), a varijacije sastava, ovisno o izvoru, kreću se u rasponu od 0,9445 (94,45 %) do 0,9528 (95,28 %).

Drugo, priroda (odnosno svemir) ima na raspolaganju ogromna prostorna i vremenska prostranstva u kojima i tijekom kojih se ti separacijski procesi zbivaju. Uzmemo li u obzir da se neka separacija može zbivati tijekom više stotina tisuća, pa čak i milijuna godina, onda opažena razlika u sastavu od nepunih 1 % nije nešto čemu bismo se trebali čuditi.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija