bok, može objašnjenje vezano za mjerne jedinice u elektrokemiji ali i izvan nje. Npr specifični toplinski kapacitet vode je 4,186 kJ/(kgK) gdje K označava Kelvine. Zanima me što kada je ta vrijednost zadana kao kJ/(kgC) gdje C označava stupnje Celzijuseve? Treba bi u tom slučaju preračunavati u Kelvine ili je to zaprvo potpuno isto? U kojim slučajevima treba a kada ne treba preračunavati? Isti slučaj s koeficijentom prijelaza topline U, čija je mjerna jedinica kJ/(m^2 min K). Ako je pak ona zadana pomoću C dali to treba preračunavati u K ili je to ista vrijednost? unaprijed hvala puno bi mi znacio odgovor!!

Ime i prezime: petra osmakcic

 


U termokemiji se ne radi s apsolutnim energijama, nego s razlikama u energiji, koje se, opet, najčešće dobivaju preko razlika u temperaturi. Apsolutna temperatura i temperatura u Celsiusovim stupnjevima odnose se kao:

T/K = t/°C + 273,15

Taj se odnos može ubaciti u izraz za nekakvu temperaturnu razliku i onda malo prepraviti:

Δt = tktp

Δt/°C = tk/°C ‒ tp/°C

Δt/°C = (Tk/K ‒ 273,15) ‒ (Tp/K ‒ 273,15)

= Tk/K ‒ 273,15 ‒ Tp/K + 273,15

= Tk/K ‒ Tp/K

= ΔT/K

Prema tome, razlika u temperaturi identična je neovisno o tomu gledamo li kelvine ili Celsiusove stupnjeve pa preračunavanje nije nužno.

To vrijedi samo za slučajeve kad radimo s razlikama u temperaturi. Ako nam za račun treba konkretna temperatura, onda itekako treba paziti na to koju jedinicu imamo. Npr. ako računamo nešto pomoću jednadžbe stanja idealnog plina, korištenjem temperature u Celsiusovim stupnjevima dobili bismo pogrešan rezultat.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija