Što je zajedničko svim atomima kisika?

Ime i prezime: lucia ramljak lucia.ramljak0607@gmail.com

Jezgra tipičnog atoma kisika sastoji se od osam protona i osam neutrona, a oko nje kruži osam elektrona. Međutim, postoje i netipični atomi kisika čija se jezgra razlikuje po broju neutrona, pa tako postoje atomi kisika koji u svojim jezgrama umjesto uobičajenih osam, imaju neki drugi broj neutrona, npr. devet ili deset. Takve jezgre, koje imaju isti broj protona, ali se razlikuju po broju neutrona, zovemo izotopi. Dodatno, atom kisika može primiti ili izgubiti nekoliko svojih elektrona, pa onda takav atom više nema osam, nego neki drugi broj elektrona, recimo deset, pa onda govorimo o ionima.

Ono što je ipak svim atomima kisika zajedničko jest činjenica da u svojim jezgrama imaju osam protona. Dokle god jezgra ima osam protona, radi se o elementu kisiku. Ako broj protona nije osam, onda nije riječ o kisiku, nego o nekom drugom kemijskom elementu.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr