Kako radijusi i naboji iona utječu na jačinu kemijske veze?

Ime i prezime: Antonio

Postoje tri glavne kategorije jakih kemijskih veza, a to su metalne, ionske i kovalentne. Ionski naboji i radijusi relevantni su samo za ionske, dok za druge dvije vrste veza baš i nisu.

Ako pak govorimo samo o ionskoj vezi, trebamo se prisjetiti gradiva fizike, odnosno Coulombovog zakona o privlačenju (ili odbijanju) nabijenih predmeta:

F = keq1q2/d2

Ta nam formula govori da sila raste s električnim nabojem (q), a opada s kvadratom udaljenosti (d). Uzmemo li u obzir da se ioni međusobno mogu približiti samo do zbroja svojih radijusa, možemo zaključiti da će veći ionski radijusi smanjiti silu kojom se ioni suprotnih naboja privlače. Za naboje je pak jasno da će sila rasti što će oni biti veći.

Ako imaš volje i vremena, preporučio bih da si napraviš tablicu u kojoj ćeš za nekoliko kationa i aniona izračunati kolike su im relativne privlačne sile. Iz tih podataka onda možeš zaključiti kakav je značaj naboja, a kakav ionskog radijusa za jakost ionske veze, a usput ćeš steći osjećaj za to kolike (relativne) sile drže ione na okupu u raznim ionskim spojevima. Potrebne podatke naći ćeš ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com