Reakcijom koncentrirane otopine amonijaka i fino smrvljenog joda nastaje crna krutina nepoznatog sastava Suha krutina eksplodira i na najmanji podražaj, a eksplozija za sobom ostavlja oblak ljubičastog dima Kako bi se odredio sadržaj amonijaka u krutini, 0 1052 g dobro isprane krutine je otopljeno u 20,00 mL klorovodične kiseline 0,1002 mol dm–3 Otopina je titrirana s otopinom natrijeva hidroksida 0,0987 mol dm–3 za što je bilo potrebno 7,44 mL. Titrirana otopina zatim je zakiseljena, te joj je dodan suvišak otopine bakrova(II) sulfata. Nastali jod titran je otopinom tiosulfata (0,0507 mol dm–3) pri čemu je bilo potrebno 6,3 mL. Konačno, određen je i maseni udio dušika u suhom uzorku, koji je iznosio 19,7%. Predložite empirijsku formulu spoja. Molim Vas za pomoć u ovome zadatku.

Ime i prezime: Valerija Plantić planticvalerija03@gmail.com

 


U ovom je zadatku dosta korisno znati (za mogućnost) da se radi o amonijačnom solvatu dušikovog(III) jodida. Bez te informacije posao je nešto teži jer jod uz jodide tvori i polijodide.

Dakle, polazimo od opće formule spoja: NI3(NH3)x i tražimo omjer dušikovog trijodida i amonijaka. Informacije u zadatku daju nam množinu amonijaka kao razliku množina klorovodične kiseline i natrijeve lužine, slično kao u ovom zadatku, te množinu joda. Prvi je račun jednostavan, a drugi još jednostavniji, samo što treba znati da bakar daje elementarni jod uz nastajanje bakrovog(I) jodida:

2 Cu2+(aq) + 4 I(aq) → 2 CuI(s) + I2(s, aq)

Tiosulfat pak s jodom daje tetrationatni i jodidni anion:

I2(s, aq) + 2 S2O32−(aq) → 2 I(aq) + S4O62−(aq)

Iz tih dviju jednadžbi možemo naći kako se odnose početna množina jodidnih aniona i množina utrošenog tiosulfata:

n(I(aq)) = 4 n(I2)

n(I2) = n(S2O32−)/2

Iz tih dviju jednakosti slijedi:

n(I(aq)) = 2∙n(S2O32−)


Budući da su obje titracije izvedene na istom uzorku, množine jodida i amonijaka možemo bez preračunavanja staviti u omjer i izračunati koliko je molekulâ amonijaka vezano za jednu molekulu dušikovog trijodida. Kad dobijemo taj broj, možemo izračunati maseni udio dušika u spoju i usporediti sa zadanom vrijednošću. Ako se one poklapaju, vjerojatno smo dobro riješili zadatak (tako se meni dogodilo). Ako se ne poklapaju, treba dobro provjeriti postupak i ispraviti eventualne greške (i to mi se dogodilo prije prethodno spomenutog događanja).

Da kojim slučajem ne znamo da se radi o amonijačnom solvatu dušikovog trijodida, morali bismo se pozabaviti s mogućnostima da se radi npr. o amonijevom jodiu, trijodidu ili kojem drugom polijodidu. Nisam siguran kako je točno zadatak zamišljen, tako da ne bi bilo zgorega ili poraz misliti o kontekstu u kojemu je zadan, ili o zadatku poraz govoriti s asistentom.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija