Treba mi pomoć oko rješavanja jednog zadatka! Glasi ovako: - Planet Zemlja pretežito je vodeni planet. Tek trćina površine otpada na čvrsto tlo (29,2%), točnije 148 800 000 km kvadratnih. Kada bi atomi zlata bili veličine trešanja da li bi atomi sadržani u 0,1217 grama zlata prekrili kopno? a) A da, B ne, C da u 10 slojeva, D da u 100 slojeva, E da u 1000 slojeva Ispravnost odgovora dokaži računom. Polumjeratoma zlata je 144 pm, a trešnje 1 cm. Ar(Au)=197. b) koliko kvadratnih metara pokriva monoatomni sloj zlata?

Ime i prezime: Manuela Šegon manuela.segon1@gssjd.hr

Najgušći način za slaganje kuglica na ravnini je onaj prikazan na slici 1. Osnovni motiv slaganja (jedinična ćelija) je romb sastavljen od dva jednakostranična trokuta. Površinu romba možemo izračunati jer znamo duljinu stranice trokuta (dva polumjera kruga).
Zbrojimo li dijelove krugova koji ulaze u romb dobijemo jedan puni krug – na jednu kuglicu otpada površina jednog romba. Broj kuglica, tj. broj atoma zlata u gomili od 0,1217 grama izračunat ćeš tako da podijeliš ukupnu masu zlata masom jednog atoma (ma(Au) = Ar(Au)·mu). Ako ga već nisi riješila, vjerujem da ćeš sada lako privesti zadatak kraju.

Slika 1. Slaganje kuglica u dvije dimenzije.

Slika 2. Jedinična ćelija dvodimenzionalne strukture.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr