Molim Vas za pomoć oko ovog zadatka. Uzorak ljubičastih kristala (0,2011g) otopi se u 15,00mL standardizirane otopine klorovodične kiseline (0,5021 mol dm–3). Otopina se titrira standardiziranom otopinom natrijeva hidroksida (0,4898moldm–3) uz metil crveno kao indikator, zašto je bilo potrebno 4,74mL. U drugoj analizi, 0,3102g kompleksa odvaže se u čašu od 400 mL. Uzorak se otopi u klorovodičnoj kiselini i razrijedi do 200 mL. Dobivena se otopina zagrije i doda suvišak dimetilglioksima, pri čemu taloži ružičasti kompleks Ni(dmg)2. Masa profiltriranog i osušenog Ni(dmg)2 iznosila je 387 mg. Sadržaj klorida utvrđen je titracijom otopine 0,2015 g kompleksa u vodi otopinom srebrova nitrata (0,1022 mol dm–3) uz kromat kao indikator, za što je bilo potrebno 17,0 mL otopine. Izračunajte masene udjele amonijaka, nikla i klora u kompleksu te predložite empirijsku formulu kompleksa. Molim Vas da mi objasnite koncept zadatka i kako ga uopće postaviti da bi se išta moglo krenuti računati.

Ime i prezime: Valerija Plantić planticvalerija03@gmail.com

 


Najkraći put do rješenja zadatka bio bi da računaš s time da je nikal gotovo uvijek prisutan u oksidacijskom stanju (II) te da će oko njegovog kationa najčešće ići šest (monodentatnih) liganada. Upućeni u materinski učinak pretpostavki, odlučit ćemo se ipak za račun, pri čemu nije zanemarivo ni to što se čak ni za pametna nagađanja na kolokvijima ne dobiva puno bodova.

U prvom dijelu radi se kiselinsko-bazna titracija, što znači da određujemo količinu nečeg kiselog ili nečeg lužnatog. Kako se radi o spoju koji sadržava nikal, amonijak i klor te kako je natrijevog hidroksida manje nego klorovodične kiseline, možemo zaključiti da je ono čiju količinu određujemo baza, dakle amonijak. U točki ekvivalencije bit će neutralizirana sva kiselina, pri čemu će dio biti neutraliziran amonijakom iz niklovog kompleksa, a dio natrijevim hidroksidom. Znači, ako od množine klorovodične kiseline oduzmemo množinu natrijevog hidroksida, dobit ćemo množinu amonijaka u prvom uzorku.

U drugom dijelu analize sav nikal iz otopine bit će oboren kao netopljivi bis(dimetilglioksimato)nikal(II). Iz njegove mase lako se izračuna množina, a time i množina nikla u drugom uzorku.

Treći dio, slično drugom, daje količinu kloridnih aniona u trećem uzorku. Nju ćemo izračunati tako da pomnožimo volumen i koncentraciju otopine srebrovog nitrata.

Ono što smo na kraju dobili su tri množine triju komponenti kompleksnog spoja. Budući da su analizirani uzorci bili različitih masa, ne možemo ih direktno staviti u omjer, ali možemo staviti omjere množina i masa uzoraka:

N(Ni) : N(NH3) : N(Cl) = n(Ni)/m(uzorak 2) : n(NH3)/m(uzorak 1) : n(Cl)/m(uzorak 3)

Mene je taj pristup doveo do formule koju sam očekivao. Ako bude još kakovih problema, javi se opet, a nije strašno ni javiti se asistentima na kolegiju. Njima je, naime, posao da studente osposobe za rješavanje ovakovih zadataka.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija