Pozdrav, koliki je molalitet otopine saharoze koncentracije 1,06 M ako je gustoća otopine 1,14 g/mL? Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Teo Igrec

Do rješenja možemo doći na više različitih načina. Moj bi pristup bio takav da se prvo pokuša molalnost izraziti pomoću drugih veličina:

b(sah.) = n(sah.)/m(H2O)

= n(sah.)/(w(H2O)∙m(otopina))

= n(sah.)/(w(H2O)∙ρ(otopina)∙V(otopina))

= c(sah.)/(w(H2O)∙ρ(otopina))

= c(sah.)/((1 ‒ w(sah.))∙ρ(otopina))

Tim smo izvodom množinu saharoze i masu vode zamijenili s množinskom koncentracijom saharoze i gustoćom otopine, ali u procesu smo dobili još maseni udio saharoze koji nije zadan. Do njega možemo doći ako se još malo poigramo množinskom koncentracijom i gustoćom otopine. Za početak, možemo napisati kako su one definirane:

c(sah.) = n(sah.)/V(otopina)

ρ(otopina) = m(otopina)/V(otopina)

Podijelimo li množinsku koncentraciju s gustoćom, nazivnici će se pokratiti pa ćemo dobiti izraz:

c(sah.)/ρ(otopina) = n(sah.)/m(otopina)

U nazivniku sad imamo masu otopine, koja nam treba za računanje masenog udjela saharoze, dok se množina može izraziti pomoću mase saharoze:

c(sah.)/ρ(otopina) = m(sah.)/(m(otopina)∙M(sah.))

= w(sah.)M(sah.)

To znači da maseni udio saharoze možemo izraziti pomoću množinske koncentracije i gustoće otopine te molarne mase saharoze:

w(sah.) = c(sah.)∙M(sah.)/ρ(otopina)

S time možemo riješiti zadatak, a možemo i prvo taj izraz ubaciti u formulu koja povezuje molalnost s drugim veličinama:

b(sah.) = c(sah.)/(ρ(otopina)∙(1 ‒ c(sah.)∙M(sah.)/ρ(otopina)))

Izbor ovisi o osobnim preferencijama i radnoj memoriji kalkulatora s kojim radiš.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com