Zadatak glasi: Velika začepljena boca sadrži po 0.1 mol dušika, vode, heksana, žive i kalijevog sulfata na sobnoj temperaturi. Topljivost K2SO4 je 1 mol u 100 molova vode. Od koliko faza i sastojaka se sastoji sastav u boci. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Nina Mikulin ninamikulin10@gmail.com

Prvo jedna korekcija: pri sobnoj temperaturi 1 mol kalijevog sulfata otopit će se ugrubo u 80 molova vode. Ako ih treba stotinu, onda je u sobi oko 12 °C.

Broj sastojaka ili komponenti bio bi broj različitih tvari u sustavu čije se količine mogu neovisno mijenjati. Kako se u ovom sustavu ne zbivaju nikakve reakcije, broj komponenti odgovara broju čistih tvari. Za faze se pak vidi da ćemo imati jednu plinovitu, tri tekuće i jednu krutu jer će se u 0,1 mol vode otopiti tek mali dio prisutnog kalijevog sulfata.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com