S obzirom da se živa ne otapa u vodi, koliko je sigurna od isparavanja ukoliko sa nalazi pod vodom i nema izravnog kontakta sa zrakom (npr. u lokalnom minimumu sifona)?

Ime i prezime: Tomislav B.

Rekao bih da isparavanja žive baš i neće biti, ali ne bih isključio mogućnost da manje količine žive nađu načina napustiti sifon. Npr. ako u odvodu završi nekakva otopina koja sadrži klor ili hipokloritne anione, moglo bi nastati malo živinih klorida koji nisu posve netopljivi u vodi, tako da će se postupno ispirati u okoliš.
Alternativno, ako je sifon u kakvom organokemijskom laboratoriju i ako se ljudi ne drže propisâ o zbrinjavanju kemijskog otpada, nego tu i tamo bace nešto u slivnik, nije nezamislivo da će se kad-tad prvo unutra naći neki haloalkan, a zatim i otopina kakvog cijanida, tako da se oslobodi neka možda i hlapljiva dialkilživa.
Obje mogućnosti dosta su nategnute, ali svejedno mi se čini da je najpametnije ne imati živu u sifonima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com