1. Zašto ljudi piju otopinu sode bikarbone (NaHCO3) kada ih muči višak kiseline u želudcu, iako za rješavanje toga problema danas postoje bolja sredstva? 2. Kemijskim jednadžbama prikažite elektrolizu: a) vodene otopine kalcijevog jodida i b) taline kalcijevog jodida 3. Pomoću tablice standardnih elektrovodnih redukcijskih potencijala odredite što će nastati pri reakciji navedenih metala s razrijeđenom koloidnom kiselinom: a)Cu, b)Ni, c)Ag i d)Mg. 4. Napišite jednadžbe onih kemijskih reakcija iz 3. zadatka u kojima nastaje plinoviti vodik. Unaprijed se zahvaljujem.

Ime i prezime: Ivan john17880

Opet cijeli ispit u jednom pitanju, tako da ću opet biti na oprezu, a dopustit ću si i da mahom preporučim starije odgovore na vrlo slična pitanja tj. vrlo slične zadatke.

1. Način na koji je pitanje postavljeno sugerira da bi odgovor trebao biti o mislenim kapacitetima tih ljudi. Vjerojatnije je ipak da autor pitanja želi čuti nešto o tomu kako je soda bikarbona i dalje solidno rješenje.

2. Pogledaj ovdje i ovdje te slijedi poveznice u odgovorima.

3. Pogledaj ovdje. Kiselina prilično sigurno nije koloidna jer to nema previše smisla (u ovom zadatku), ali mogla bi biti klorovodična. Nikal i magnezij će s njom reagirati, a bakar i srebro neće.

4. Ako kiselina jest klorovodična, trebaš napisati jednadžbe otapanja nikla i magnezija u klorovodičnoj kiselini.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com