1.Navedi 3 fizikalna svojstva destilirane vode? 2.Napiši oznake za: a) dvije mase atoma dušika b) masu molekule sumporovodika c) relativnu atomsku masu ugljika d) množinu ugljične kiseline 3.Napiši oznaku za: a) broj atoma kalija b) broj molekula sumpora c) broj molekula klorovodika 4.Zašto smjese dvaju plinova ne mogu biti koloidni sustavi? 5.Napiši strukturnim kemijskim formulama reakciju ionizacije klorovodika u vodi. 6.Napiši strukturnim kemijskim formulama reakciju ionizacije amonijaka u vodi. 7.Napiši jednadžbu reakcije otapanja kalcijeva hidroksida u vodi: a) ionski b) molekularno 8.Napiši jednadžbu kemijske reakcije neutralizacije dušikaste kiseline i kalijeve lužine: a) ionski b) molekularno 9.Koje su soli podložne procesu hidrolize? 10.Hoće li vodena otopina kalijeva klorida (KCl) biti lužnata? Obrazloži svoj odgovor.

Ime i prezime: Ivan john17880

Ovo je cijeli ispit, a ne pitanje. Da izbjegnem rizik od nezaslužene ocjene, dat ću upute, a ne odgovore.

1. Fizikalna svojstva su boja, gustoća, toplinska i električka vodljivost, talište, vrelište, tlak para pri nekoj temperaturi, polarnost itd. Odaberi bilo koja tri svojstva i napiši kakva su ona za vodu.

2. Masa se označava s m (ako se radi o masi atoma, imat će malo a u indeksu (ma), ako se radi o masi molekule ili formulske jedinke, u indeksu će stajati malo f (mf)), relativna atomska masa s Mr, a množina s n. Želimo li naglasiti da se neka veličina odnosi na neku tvar, uz oznaku te veličine dodat ćemo u zagradu ime ili formulu te tvari. Npr. masa nekog uzorka kalija označava se s m(K), molekulska masa amonijaka s mf(NH3), a relativna atomska masa fosfora Mr(P). Izraz "dvije mase atoma dušika" ne razumijem.

3. Broj se označava s N. Ako se radi o broju nečega, možemo u zagradi napisati ime ili formulu tog nečega.

4. Koloidni sustavi sadržavaju čestice veličina između 1 i 1000 nm. To je dosta veće od molekula kakve ćemo naći u plinovitom stanju.

5. Pogledaj ovdje. Strukturne formule znače da ćeš kovalentne veze prikazati crticama.

6. Pogledaj ovdje.

7. Pogledaj ovdje i klikni na obje poveznice u odgovoru. Podzadatak b) nije baš najbolje sročen jer je kalcijev hidroksid građen od ionâ, a ne molekula. Ono što autor zadatka želi vidjeti je da se napiše jednadžba disocijacije, a zatim još jedna jednadžba u kojoj će naprosto kruti kalcijev hidroksid prijeći u otopljeni, bez naglašavanja disocijacije koja se svakako događa.

8. Pogledaj ovdje.

9. Pogledaj ovdje. Pitanje se temelji na pogrešnom nazivanju kiselinsko-baznih reakcija hidrolizom. Preporučam nastupiti prema nastavniku pragmatično.

10. Kalijev klorid je sol jake baze i jake kiseline. To znači da se u otopini kalijevog klorida nalaze vrlo slabo kiseli kationi i vrlo slabo bazični anioni. Oni neće niti zalužiti niti zakiseliti otopinu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com