Postovanje, zelim da mi se objasni ova recenica. Jednoatomni ion nastaje iz samo jednog atoma, primanjem ili otpustanjem jednog ili vise elektrona. Npr jodidni ion je jednoatomni ion. Znaci li da nabojni broj jodidnog iona ostaje isti ako on otpusti ili primi vise elektrona. Kako mogu znati, da je neki ion poliatoman ili jednoatoman? Unaprijed hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Franciska Burja franciska403@gmail.com

Moram priznati da mi nije jasno što ti točno nije jasno. Navest ću nekoliko činjenica koje ti možda pomognu da shvatiš što ti nije jasno.

Prema broju atoma od kojih su izgrađeni, ione možemo podijeliti na jednoatomne i višeatomne. Jednoatomni ioni izgrađeni od jednog atoma, a višeatomni od dva ili više atoma, s time da ioni, za razliku od atoma, nisu neutralni, nego imaju pozitivan (kationi) ili negativan naboj (anioni). Primjeri jednoatomnih iona su Na+, K+, Mg2+, Cu+, Cu2+, Fe2+, Fe3+, Cl, Br, I, S2−, N3−...

Jednoatomni ion Na+ nastao je iz jednog atoma natrija otpuštanjem jednog elektrona. Jednoatomni ion Mg2+ nastao je iz jednog atoma magnezija otpuštanjem dva elektrona. Jednoatomni jodidni ion (I) nastao je iz jednog atoma joda primanjem jednog elektrona. Jednoatomni nitridni ion (N3−) nastao je iz jednog atoma dušika primanjem triju elektrona.

Primjeri višeatomnih iona su amonijev ion (NH4+), sulfatni anion (SO42−), hidroksidni ion (OH), jodatni anion (IO3), trijodidni anion (I3) itd. Troatomni trijodidni ion nastao je iz triju atoma joda primanjem jednog elektrona.

"Znaci li da nabojni broj jodidnog iona ostaje isti ako on otpusti ili primi vise elektrona?"

Naravno da ne. Formula jodidnog iona je I. Kada bi jodidni ion primio još jedan elektron (što se u realnom svijetu baš i neće dogoditi, ali hajde recimo da se ipak dogodi), tada bi nastao neobični jednoatomni anion čija bi formula glasila I2−. Kada bi pak jodidni ion otpustio jedan elektron, nastao bi neutralni atom joda, I.

"Kako mogu znati, da je neki ion poliatoman ili jednoatoman?"

Brojanjem atoma od kojih je sazdan. Jodidni ion je jednoatoman jer se sastoji od jednog atoma. Disulfidni anion (S22−) i hidroksidni anion (OH) su dvoatomni jer se sastoje od dvaju atoma, trijodidni (I3) je troatoman jer je sastavljen od triju atoma, jodatni anion (IO3) je četveroatoman itd.

Nadam se da je ovih nekoliko rečenica i primjera pomoglo da shvatiš ono što ti nije bilo jasno, a ako ima još nejasnoća, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr