Pozdrav! Molila bih pomoć s ovim zadatkom. Ukoliko želimo za 1.95 povećati pH otopine jednoprotonske kiseline (pKa=5.11) ishodne koncentracije 0,100 moldm-3, u nju moramo dodati KOH do konačne koncentracije K+ iona koja iznosi... (rj. 0,0442 M) Unaprijed zahvaljujem.

Ime i prezime: Barbara Prevedan barbara.prevedan@gmail.com

Prvo treba odrediti pH otopine kiseline. Postupak sam nedavno opisao u prvom dijelu ovog odgovora. U tvojem zadatku rješavanje putem kvadratne jednadžbe ne daje bitno bolji rezultat od aproksimativne formule, ali preporučio bih izvesti oba postupka, vježbe radi.

Nakon što izračunaš pH otopine kiseline (meni ispadne 3,06), možeš izračunati i koliki bi trebao biti pH pufera. S tim podatkom možeš na Henderson-Hasselbalchovu jednadžbu, da odrediš koliki bi trebao biti omjer deprotonirane i protonirane vrste. Postupak za to opisao sam ovdje, tako da ću sad samo dodati da meni omjer [A]/[HA] ispada 0,7943.

U prethodno spomenutom odgovoru opisao sam i kako iz omjera dobiti konkretne koncentracije kiseline i njezine soli, odnosno kolika bi trebala biti množina dodane lužine, odnosno kalijevih kationa u ovom zadatku. Zbog toga mogu još jedino dodati da je po meni točno rješenje 0,0443 M.

Za slučaj da u prethodnom odgovoru nisam to dovoljno jasno napisao, imaš dvije jednadžbe:

[A]/[HA] = 0,7943

[A] + [HA] = c0(HA)

Rješavanjem tog sustava dobit ćeš koncentracije soli (deprotonirane kiseline) i kiseline u puferu. Koncentracija soli jednaka je koncentraciji dodanog kalijevog hidroksida, odnosno koncentraciji kalijevih kationa.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com