Pozdrav! Zanima me kako bi trebalo napisati kemijsku jednadzbu u kojoj se cinkov klorid rastavlja na cink i klor?

Ime i prezime: Joško Givrlić joskogivrlic1@gmail.com

Jednadžba razlaganja cinkovog klorida na elementarne tvari glasila bi:

ZnCl2 → Zn + Cl2

Međutim, napisavši jednadžbu, teško je ne zapitati se kako to izvesti. Elektroliza taline vjerojatno bi išla, s tim da bi taj proces trošio dosta energije, budući da talina cinkovog klorida pri nižim temperaturama nije osobito dobar vodič električne struje. Pored elektrolize bi se moglo smisliti i nekoliko složenijih procesa u kojima bi se cink i klor odvajali u nekoliko koraka (npr. prvo istiskivanje cinka nekim alkalijskim ili zemnoalkalijskim metalom, a zatim elektroliza otopine ili taline klorida tog metala), ali to bi onda značilo i više jednadžbi koje bi se zajedno sumirale u gore napisanu jednadžbu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com