Dobar dan, oprostite što vas smetam ali imam jedno pitanje u vezi prostorne građe molekula. U pitanju je molekula O3. Možete li mi molim vas objasniti koji je njezin oblik i zašto? Hvala vam. Lijepi pozdrav.

Ime i prezime: Dario Ognjan darioognjan@gmail.com

Do oblika molekule ozona može se doći tako da se prvo nacrta njezina Lewisova struktura, a zatim primijeni teorija VSEPR. U prvom dijelu naći ćemo da centralni kisikov atom na sebi nosi jedan nevezni elektronski par i dva druga kisikova atoma, pri čemu se veze s pokrajnjim kisikovim atomima mogu opisati dvjema rezonancijskim strukturama (u jednoj je jedan s centralnim atomom povezan jednostrukom vezom, a s drugim dvostrukom, dok je u drugoj strukturi to obrnuto). To znači da će molekula imati kutni oblik, slično kao i molekula sumporovog dioksida, koja ima jednako raspoređene valentne elektrone.

Dosta je zanimljivo primijetiti da je molekula ozona polarna iako su svi atomi u njoj nužno iste elektronegativnosti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com