Možemo li kuhinjsku sol odijeliti od vode filtriranjem? Osmisli i kod kuće izvedi pokus kojim možeš dokazati svoju tvrdnju. Lp

Ime i prezime: Kiara Klopotan kiara.klopotan@gmail.com

 


Predložio bih da umjesto jednog pokusa izvedeš nekoliko njih. Za pokuse će ti trebati tarionik s tučkom ili mlinac za kavu, fino sito ili, ako imaš, filter-papir i lijevak, vrećica soli, barem pet zdjelica ili čaša te barem jedna žlica. Vjerojatno će ti trebati i krpa, a nije zgorega ni imati vagu.

Prvo trebaš pripremiti dva različita uzorka soli. Prvi će biti točno ona sol kakva se kupuje u dućanu, sazdana od kristalićâ veličine oko pola milimetra. Drugi ćeš uzorak dobiti tako da tu sol sitno samelješ. To možeš izvesti pomoću tarionika, ali i pomoću mlinca za kavu. U oba slučaja uputno je odmah poslije dobro očistiti ono čime si mljela sol, tako da se izbjegnu nevolje sa zasoljenim šećerom ili kavom.
Iz dvaju uzoraka soli pripremi četiri uzorka za miješanje koja će ugrubo imati jednake mase (jedna žlica, odnosno oko 20 grama), dva kristalne soli, dva sitno samljevene soli.


Pokusi bi izgledali ovako:

1.1. U čašu ili zdjelicu od oko 2 dL ulij oko 1 dL vodovodne vode i zatim u nju uspi prvi uzorak kristalne soli. Smjesu miješaj žlicom oko deset sekundi i zatim sve zajedno izlij na sito (ili filter-papir). Filtrat i talog (s filtrom ili sa sita) ostavi za poslije.

1.2. U čašu ili zdjelicu od oko 2 dL ulij oko 1 dL vodovodne vode i zatim u nju uspi drugi uzorak kristalne soli. Smjesu miješaj žlicom oko dvije minute i zatim sve izlij na sito (ili filter-papir). Filtrat i talog (s filtrom ili sa sita) ostavi za poslije.

1.3. U čašu ili zdjelicu od oko 2 dL ulij oko 1 dL vodovodne vode i zatim u nju uspi prvi uzorak samljevene soli. Smjesu miješaj žlicom oko deset sekundi i zatim sve zajedno izlij na sito (ili filter-papir). Filtrat i talog (s filtrom ili sa sita) ostavi za poslije.

1.4. U čašu ili zdjelicu od oko 2 dL ulij oko 1 dL vodovodne vode i zatim u nju uspi drugi uzorak samljevene soli. Smjesu miješaj žlicom oko dvije minute i zatim sve zajedno izlij na sito (ili filter-papir). Filtrat i talog (s filtrom ili sa sita) ostavi za poslije.


2. Usporedi količine taloga koje su ostale na situ ili filtru. Gdje je ostalo najviše soli, a gdje najmanje (ako uopće)?

3. Kušaj filtrate. Ako se osjete razlike u slanosti, koji je filtrat najslaniji, a koji najmanje slan?


Kad su pokusi izvedeni, možeš se pozabaviti i nekim pitanjima:

1. Što se događa kad se miješaju voda i sol?

2. Kako veličina zrnaca soli utječe na to što se događa?

3. Kad se sol može odijeliti od vode filtriranjem, a kad ne može?

I jedno dodatno pitanje za zabavu. Sol se ponekad može od nečistoća ispirati vodom. Što treba napraviti s vodom da se tim postupkom ne bi gubila sol?

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija