Nadam se da netko može pomoći u ovom zadatku: Izračunaj masu pojedinih izotopa Cl,ito za Cl 35 koji dolazi u postotku 75.76% i za Cl 37 koji dolazi u postotku 24.2%, a znamo da relativna atomska masa Cl iznosi 35.45,mase izotopa su nepoznate. Moramo koristiti formulu za izračun srednje relativne atomske mase i sustav jednađbi sa dvije nepoznanice. Za izračun postotka je jasno jer koristim x+ y =1 ,iz čega proizlazi da je x=1-y, ali to ne vrijedi kod mase izotopa( Možda bi mogli reći da je masa izotopa prvog + masa izotopa drugog = 35.45 puta dva?).Hvala unaprijed na bilo kakvoj informaciji.

Ime i prezime: Damir Varljuga jadranovo33@net.hr

Umjesto da riješim zadatak, uputit ću te na dva slična zadatka o kojima smo raspravljali na e-školi kemije: ovaj i ovaj. Ako pažljivo proučiš ta dva zadatka, to bi ti trebalo pomoći da riješiš svoj problem. Ako ipak ne pomogne, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr