Pozdrav,Može mi netko rastumačiti pitanje o elementarnom naboju atoma natrija i to njegove jezgre,elektronskog omotača i atoma u cjelosti. Počela bih sa elementarnim nabojem jezgre,tj.najmanji naboj 1.602 x 10 (minus devetnaestu) množim sa brojem protona 11x 1.602....i to je pozitivan broj,ima li smisla računati broj neutrona pošto su oni neutralni ( eventualno, broj neutrona je 12,jer smo zaokružili nukleonski broj 22.99 na 23 i oduzeli broj protona-dobili smo broj neutrona).Sad 12 neutrona ponovo množim sa elementarnim nabojem od 1.602-dobijem nulu ili ? Elementarni naboj elektrona (broj elektrona je isti kao i protona) dobivam isti iznos kao i za protone ali sa negativnim predznakom.Koliko je onda naboj cjelokupnog atoma-ako se naboj jezgre i omotača poništavaju ,naboj neutrona je neutralan. Hvala unaprijed na odgovoru.

Ime i prezime: Maja Valčoć idom@net.hr

 


Čini mi se da si na pitanja uglavnom odgovorila sama. Naboj jezgre dobit ćeš tako da nabojni broj protona pomnožiš s brojem protonâ u jezgri, pri čemu je broj protonâ u jezgri jednak atomskom broju elementa. Ako nije definiran izotop s kojim radiš, broj neutronâ u jezgri općenito zapravo ne znaš. Kod natrija to ipak nije slučaj jer se radi o mononuklidnom elementu, što će reći da u prirodi gotovo svi natrijevi atomi pripadaju izotopu natrij-23, koji u jezgri ima 12 neutrona. Međutim, kako električki naboj neutrona iznosi nula (koju god jedinicu da uzmeš), njihov broj nije bitan za naboj jezgre. Dvanaest puta nula je nula, a jedanaest plus nula i dalje je jedanaest.

Drugi dio zadatka je malko neobičan jer ide prema nekakvoj cirkularnoj logici. Ako pričamo o atomu natrija, onda u principu mislimo na neutralan atom natrija. To znači da mu je električki naboj nula i to nema smisla računati jer podatak već znamo. Kako elektroni i protoni imaju naboje jednakog iznosa, samo suprotnog predznaka, neutralnost ujedno znači i da u elektronskom omotaču natrijev atom ima jednak broj elektronâ kao što ima protonâ u jezgri - jedanaest. Ukupan naboj elektronskog omotača je, opet, jednakog iznosa, ali suprotnog predznaka od naboja jezgre.

I jedna opaska za kraj. Nukleonski broj konkretnih izotopâ ili čak atomâ uvijek je cijeli broj. Kod natrija nukleonski broj je 23, a ne 22,99. 22,99, preciznije 22,9898 je relativna atomska masa natrija. Ona je manja od 23 zbog toga što se unificirana atomska jedinica mase temelji na ugljiku-12, kod kojeg se pri nastajanju jezgre iz polaznih nukleona oslobodi manje energije nego pri nastajanju jezgre natrija. Kako se energija manifestira i u masi, što znamo zahvaljujući Einsteinu, svaki gubitak energije prati i gubitak mase. Ponešto o tomu možeš pročitati ovdje i na Wikipediji.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija