dobar dan! ima li vecu elektronegativnost Mg ili Mg²+? kakve su elektronegativnosti iona opcenito? unaprijed hvala!

Ime i prezime: Marcela Martić marcela@martic.net

Elektronegativnost je mjera za to koliko će neki atom u molekuli privlačiti zajedničke elektrone. Ona je u principu definirana za elemente (kako se elektronegativnost računa, možeš čitati npr. ovdje), a odnosi se na atome u molekulama, a ne samostalne atome ili ione, tako da bi elektronegativnost magnezijevog kationa u tom svjetlu bila lagano besmislen pojam.

Kako se elementi u spojevima često nalaze u različitim oksidacijskim stanjima, neki su se istraživači zapitali utječe li oksidacijski broj na elektronegativnost i došli do zaključka da utječe. Dobra ilustracija zašto je tomu tako upravo su magnezij i magnezijev kation. Zamislimo li dvije dvoatomne čestice, pri čemu je jedan atom u obje isti, dok se razlikuju po tomu sadržavaju li neutralan magnezijev atom ili pak magnezijev kation, lako ćemo zaključiti da će pozitivno nabijeni kation jače privlačiti (zajedničke) elektrone nego neutralan atom. To bi značilo da je kation elektronegativniji od atoma istog elementa, a istom se logikom može naslutiti da će atomi u višim oksidacijskim stanjima biti elektronegativniji od onih u nižima.
Račun za taj utjecaj je, međutim, dovoljno kompliciran i nedovoljno pouzdan, tako da se za sve praktične potrebe (osobito ako su nastavne) i dalje uzima da je elektronegativnost stvar elementa i ničega drugog.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com