Napiši oznake za elementarne tvari od kojih je građen cijanovodik. Hvala

Ime i prezime: Klementina Rahija

Formula cijanovodika je HCN. H, C i N su redom simboli vodika, ugljika i dušika. Vodik se u nama normalnim uvjetima pojavljuje u obliku molekula H2, dušik u obliku molekula N2, dok se ugljik u prirodi obično nalazi u obliku dijamanta, grafita te čađe ili ugljena, koji su svi polimerne građe pa se označavaju simbolom elementa. Prije nekoliko desetljeća otkriveni su i fulereni, niz alotropskih modifikacija ugljika koje su građene od diskretnih molekula poput C60 ili C72.

Za kraj bih još napomenuo da cijanovodik nije građen od elementarnih tvari, nego kemijskih elemenata. Element je skup atomâ istog atomskog broja, a elementarna tvar čista tvar građena samo od atomâ istog elementa. Miješanjem elementarnih tvari dobit ćemo smjese. U tim se smjesama mogu zbiti reakcije koje će dati nove tvari, kemijske spojeve. No, u spojevima više nema elementarnih tvari jer su one u reakciji prešle u te spojeve. Atomi pak ostaju, a time i elementi, samo se drugačije spoje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com