Zašto se kemičari toliko vesele kvantnim računalima i koje su sve njihove mogućnosti u kemiji?

Ime i prezime: Darko darko@gmail.com

Ima svakakvih kemičara i nismo svi u istoj mjeri zainteresirani za razvoj tehnologije. Računalni kemičari veselit će se jačim računalima jer će s njima moći napraviti preciznije izračune i tako otkriti više o spojevima ili sustavima koje proučavaju, a možda i moći pozabaviti se pitanjima na koja sa sadašnjom tehnologijom nije moguće odgovoriti. Ostalim će kemičarima razvoj tehnologije bitno manje utjecati na to što i kako istražuju, premda treba imati na umu da je bazna linija to što je cjelokupno funkcioniranje naše vrste prožeto uporabom računalâ.

Što se tiče mogućnostî, jedini relevantan parametar je kompjutacijska moć, odnosno broj operacija u jedinici vremena koje će neko računalo moći izvesti. U tom smislu bitno je samo koliko se brže radi, ne i kako se točno radi, a veće mogućnosti svode se na ono što proizlazi iz bržeg računanja. Danas su pragovi koje se prelazi ili pokušava prijeći predviđanje tercijarne strukture proteinâ iz njihove primarne strukture (poretka aminokiselina) te predviđanje kristalnih struktura samo iz sastava krutih tvari. Pored toga, sve se više radi na modeliranju dinamičkih supramolekulskih sustava (znači, puno molekula u pokretu) i tu će pojava znatno jačih računala omogućiti da se pokušaju izračunati i neki odgovori do kojih se sad može doći jedino eksperimentalno. To neće isključiti potrebu za eksperimentiranjem, budući da znanost kad-tad dođe i do praktične primjene, koja se ipak mora zasnivati na iskustvu, a ne predviđanjima. Međutim, puno će pomoći s jedne strane da se neki pokusi uopće ne naprave (jer proračuni pokazuju da će to biti gubitak vremena (što sa sobom nosi rizik da se zbog krivih proračuna ne otkriju neke jako zanimljive stvari)), a s druge da se otkriveno lakše smjesti u kontekst već poznatog.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com