Pozdrav, imam pitanje iz kemije koje ide ovako: " Može li se prokuhavanjem dobiti destilirana voda? Osmisli i kod kuće izvedi pokus kojim možemo dokazati svoju tvrdnu". Hvala.

Ime i prezime: Dijana Haliagić haliagicdija@gmail.com

Nije mi baš najjasniji taj zadatak. Destilirana voda zove se destilirana jer je dobivena destilacijom. Ako vodu prokuhamo, onda smo dobili prokuhanu vodu. Ono što ima smisla uspoređivati njihova su svojstva, a ne imena.

Pretpostavljam da ti je poznato da u prirodnim vodama obično bude otopljenih tvari koje se mogu uklanjati na više različitih načina, među njima i prokuhavanjem i destilacijom.
Pitanje na koje bi se moglo odgovoriti kod kuće je kako se po količini otopljenih tvari odnose prokuhana i destilirana voda. Očito, za taj ćeš pokus trebati prokuhanu i destiliranu vodu. Jednostavan način da o istom trošku dobiješ obje je da uzmeš veliki lonac, u njega uliješ litru-dvije vode i staviš ga da se grije na plinu ili rešou. Kad voda uzavre, ostavi ju tako nekoliko minuta, a onda prekini grijanje i oprezno podigni poklopac (pazi da se ne opečeš!) te ga nagni iznad neke čaše, tako da voda koja se kondenzirala na njemu iscuri u čašu. U njoj sad ima destilirane vode. U loncu je pak prokuhana voda, a s vremenom bi se trebalo vidjeti da na dnu ima bijelog taloga. Uzorak prokuhane vode uzmi oprezno, tako da se ne uznemiri talog na dnu.

Usporediti prokuhanu i destiliranu vodu po količini otopljenih tvari najlakše je tako da po jednu kap svake ostaviš na predmetnom stakalcu (ili pločici od pleksiglasa, bitno je samo da je glatka i prozirna) i ostaviš da ispari. Kad voda ispari, iza nje će u obliku okruglaste mrlje ostati sve što je u njoj bilo otopljeno. Nije zgorega ni uzeti još jednu kapljicu vode iz bunara ili vodovoda, tako da se istovremeno mogu usporediti prirodna, prokuhana i destilirana voda. Pločice možeš ostaviti na radijatoru ili blizu peći, tako da voda što prije ispari. Kad su sve tri suhe, uzmeš ih i pogledaš što je na njima ostalo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com