Dobar dan, mene bi samo zanimalo kako izjednačiti jednadžbu izgaranja cikloheksana sa kisikom te nastaje ugljikov(IV) oksid i voda. Vidla sam par dugačkih pitanja gdje je netko to također tražio ali nikada nisam vidjela konkretno riješen zadatak.

Ime i prezime: ruta rogina rutarogina@gmail.com

Izgaranje ugljikovodikâ s ovoliko ili onoliko kisika ili zraka, odnosno popratne jednadžbe reakcija, tema su na kojoj se ovdje peckamo već godinama. Pitanja koja dolaze razlikuju se tek u neznatnim detaljima, a naši odgovori zbog toga se uglavnom svode na "pogledaj ovdje". U tom svjetlu, preporučio bih da pogledaš ovdje i klikneš na one poveznice koje će ti biti od pomoći. Nakon što proučiš upute pa jednadžbu riješiš samostalno, idealno i tako da formulu cikloheksana uvrstiš u onu opću formulu i tako da slijediš upute za izjednačavanje bilo kakve jednadžbe, možeš svoje rješenje, odnosno svoja rješenja, pogledati na dnu ovog odgovora. Naravno, možeš ga pogledati i odmah, ali gotovo rješenje dostajat će samo za ovaj zadatak, dok ti sposobnost rješavanja takovih jednadžbi jamči da ćeš moći riješiti bilo koji takav zadatak.

.

C6H12 + 9 O2 → 6 CO2 + 6 H2O