vezano uz pitanje koje sam prethodno postavila: na interetu sam pronasla informacije da se etanol proizvodi iz melase tj da je melasa sirovina za proizvodnju etanola jer melasa sadrži 50% saharoze, ali to mi je samo dodatno otežalo rješavanje i stehiometrijsko povezivanje u računu. stoga vas najljubaznije molim pomoć. unaprijed hvala

Ime i prezime: ana marija Ž.

Opisao sam pristup zadatku ovdje. Nadam se da će upute biti od koristi.

Što se tiče melase, ona se ne prevodi u etanol toliko zato što u sebi ima puno šećera (što ne bi trebalo čuditi jer se radi takoreći o otpadu kod rafiniranja šećera), koliko zato što se s njom ponekad nema što drugo raditi. Dio se prodaje kao dodatak prehrani, često pod izgovorom da ima puno vitaminâ i minerala (da, ima neke, neke druge nema, tako da je to u području standardnog nutricionističkog marketinga i popratnih trendova sa zdravom hranom), dio ode u proizvodnju nekih namirnica, neke količine završe u ne-prehrambenoj industriji i poljoprivredi. Nije zgorega pogledati vikipedijski članak na temu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com