Molim vas da mi nabrojite enzime u ljudskom organizmu. Hvala!

Ime i prezime: Sasa Peric pericsasa@spinter.net

U ljudskom organizmu (a isto tako i u životinjskom, biljnom, bakterijskom...) postoji ogroman broj enzima, a svakodnevno se otkrivaju i novi. Zato ih je nemoguće nabrojati. Da bismo se ipak snašli u tom naizgled nepreglednom mnoštvu, enzime možemo podijeliti u šest glavnih skupina:

(1) oksidoreduktaze
(2) transferaze
(3) hidrolaze
(4) liaze
(5) izomeraze
(6) ligaze

Svaka od tih skupina dijeli se dalje na podskupine. Oksidoreduktaze se trenutno dijele na više od 20 podskupina, a s obzirom da se svakodnevno otkrivaju novi enzimi koje ponekad nije moguće svrstati u neku od postojećih podskupina, to se i broj podskupina povećava. Unutar svake podskupine postoje i "podpodskupine"...

Da dobiješ osjećaj o koliko velikom broju enzima se radi, klikni ovdje, pogledaj tablicu i slijedi linkove... Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr