Metan nastaje reakcijom izmedu natrij acetata I natrij hidroksida.Koliko grama metana moze nastati iz 0,5 molova natrij acetata? 2 U nizu monohlor metan,dihlor metan,trihlor metan I tetrahlor metan molekulska masa se povecava za 34,45 provjeri a ne za atomsku masu dodanog hlora 35,45.Zbog cega je tako?

Ime i prezime: Hamza Muzaferija hmuzaferija9@gmail.com

Jednadžba reakcije iz prvog zadatka glasi:

NaOH + CH3COONa → CH4 + Na2CO3

Za slučaj da ti nije poznato, da bi reakcija išla, reaktante će trebati dobro samljeti i još bolje zagrijati, a dosta je korisno i dodati kalcijevog oksida koji to katalizira.

Kako su svi stehiometrijski koeficijenti u jednadžbi jednaki jedan, masu metana dobit ćemo tako da množinu natrijevog acetata pomnožimo s molarnom masom metana.

Da bi se domislio rješenju drugog zadatka, trebaš se prisjetiti da klorirani ugljikovodici nastaju supstitucijom, što će reći zamjenom jednog atoma drugim. Drugim riječima, pri računanju molarnih masa treba uzeti u obzir i što dolazi, i što odlazi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com