Je li moguce izvagati jedno zrno rize? Predlozi primjeren postupak za odredjivanje mase jednog zrna rize?! Pribor...labaratorijska vaga,ladja od papira,riza Izvazi 20 zrna riza . Vaganje ponovi tri puta. Zapisi rezultate. Hvala

Ime i prezime: Jasmina Cvijic jasmina.cvijic@gmail.com

Najpreciznije vage mogu razmjerno precizno izvagati i komadić zrna riže, dok se cijela zrna mogu odvagnuti u većini kemijskih laboratorija. Međutim, poznavanje mase jednog zrna riže nije osobito korisno ako želiš preko nje računati npr. broj zrna riže u kilogramu riže. Za to je bolje izbrojiti što više zrnaca pa onda odvagnuti sve zajedno i izračunati prosječnu masu zrna riže.

Usput budi rečeno, ova bi zadaća barem meni bila zanimljivija da je zadatak odrediti koliko zrnaca ima u kilogramu riže. Da sam nastavnik, dopustio bih učenicima i da broje, ako ne znaju drugačije. Tko bi uspio prebrojati, kao idući zadatak dobio bi kilogram maka, a nakon toga kilogram brašna.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com