Trebala bi mi pomoć oko zadatka koji glasi: Jedan uzorak sadrzi ili NaOH ili Na2CO3 ili NaHCO3 ili njihovu smjesu uz inertnu supstancu. Za analizu je uzeto 1,500g uzorka i titracijom uz metil ornaz potroseno 41,40cm3 HCl, ciji je svaki cm3 ekvivalentan sa 14,02 mg CaO. Uz fenoftalein kao indikator ista masa uzorka trosi 13,30cm3 iste kiseline. Nadjite sastav uzorka.

Ime i prezime: Ivana Ljubic ivana029@gmail.com

 


Titracijom uz metiloranž kao indikator do točke ekvivalencije dolazi se u kiselom području, što znači da se karbonati prevode u ugljikov dioksid. To znači da će množina utrošene kiseline biti jednaka zbroju množina natrijevog hidroksida i natrijevog hidrogenkarbonata te dvostruke množine natrijevog karbonata:

n1(HCl) = n(NaOH) + 2·n(Na2CO3) + n(NaHCO3)

Titracijom uz fenolftalein kao indikator do točke ekvivalencije dolazi se u lužnatom području, što znači da se ide samo do hidrogenkarbonata. To znači da će množina utrošene kiseline biti jednaka zbroju množina natrijevog hidroksida i natrijevog karbonata:

n2(HCl) = n(NaOH) + n(Na2CO3)

Tim jednadžbama može se pridružiti jednadžba koja proizlazi iz mase uzorka:

m(uzorak) = m(NaOH) + m(Na2CO3) + m(NaHCO3) + m(inertna tvar)

Budući da smo si gore lijepo uredili množine kao nepoznanice, možemo ih ubaciti u ovu jednadžbu:

m(uzorak) = n(NaOH)·m(NaOH) + n(Na2CO3M(Na2CO3) + n(NaHCO3M(NaHCO3) + m(inertna tvar)

Time smo dobili sustav triju jednadžbi s četirima nepoznanicama, što znači da zadatak ima beskonačno mnogo rješenja koja se daju sustavno napisati u parametarskom obliku. Ako se odlučimo malo praviti slijepi, možemo pretpostaviti da je masa inertne tvari zanemariva i onda izvesti sljedeće operacije:

1) drugu jednadžbu oduzeti od prve:

n1(HCl) − n2(HCl) = n(Na2CO3) + n(NaHCO3)

2) u drugoj i novodobivenoj jednadžbi množine natrijevog hidroksida, odnosno natrijevog hidrogenkarbonata, izraziti pomoću množine natrijevog karbonata:

n(NaOH) = n2(HCl) − n(Na2CO3)

n(NaHCO3) = n1(HCl) − n2(HCl) − n(Na2CO3)

3) unijeti te odnose u treću jednadžbu:

m(uzorak) = (n2(HCl) − n(Na2CO3))·M(NaOH) + n(Na2CO3M(Na2CO3) + (n1(HCl) − n2(HCl) − n(Na2CO3))·M(NaHCO3)

Rješavanjem tog izraza naći ćemo množinu natrijevog karbonata, iz koje onda možemo izračunati i druge dvije množine. A za masu inertne tvari nadajmo se da nitko neće pitati gdje je nestala.
Moguće je to stvar neispavanosti, ali meni je račun dao negativnu množinu, što bi značilo da sa zadatkom nešto ne štima. U ovom času ne osjećam osobite želje utući sat vremena ili više na zadatak koji vjerojatno nije dobro sastavljen.

Za slučaj da ni to nije trivijalno, koncentraciju klorovodične kiseline dobit ćemo tako da masu kalcijevog oksida podijelom s molarnom masom istog spoja, a dobivenu množinu pomnožimo s dva (jer jedna jedinka CaO neutralizira dvije molekule solne kiseline) i podijelimo s jednim mililitrom (0,001 L).

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija