Poštovani, zanima me ako mi možete objasniti minus u jednadžbi ΔH = –C ΔT . hvala unaprijed

Ime i prezime: Petra Špicar petra.spicar8@gmail.com

Bez konteksta to je dosta teško, ali mogu pokušati. Ako se radi o pokusu u kojemu se mjeri temperatura kalorimetrijske bombe ili nekog drugog kalorimetra, onda ćemo množenjem toplinskog kapaciteta kalorimetra i promjene temperature dobiti iznos topline koju je kalorimetar primio. Toplina koju je kalorimetar primio iznosom je jednaka toplini koja se oslobodila u eksperimentu, dok im je predznak suprotan jer je jedan sustav energiju primio, a drugi otpustio. Odatle minus u formuli.

Za slučaj da gornje objašnjenje nije dostatno, možeš izvesti jednostavan misleni eksperiment. U njemu, iz nerazjašnjenih razloga, osoba A osobi B daje 100 eura. Promjena imovinskog stanja osobe A je prema tome −100 €, a osobe B +100 €. Kad bi se slične transakcije nastavljale, promjene imovinskog stanja osobe A mogli bismo pratiti i preko osobe B, i to tako da sve njezine prihode množimo s minus jedan.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com