zanima me zašto led vodi struju, a voda ne?

Ime i prezime: ivana škrlec ivanna@net.hr

A mene zanima odakle ti ideja da led vodi struju?

Kemijski čista voda, H2O(l), i kemijski čisti led, H2O(s) ne vode struju. Naglašavam kemijski čista, jer to je jako važno: već i male količine elektrolita (kiselina, lužina i soli) znatno povećavaju vodljivost vode, pa se mjerenjem vodljivosti može vrlo precizno utvrditi čistoća vode. To je potrebno imati na umu kod izvođenja pokusâ: kada mjerimo vodljivost, moramo paziti da ne onečistimo uzorak. Dovoljno je da se u vodi otopi malo oksidne prevlake s elektroda ili sasvim malo amonijaka, ugljikovog dioksida (koji je sastavni dio zraka!) i sl. pa da se vodljivost uzorka poveća nekoliko puta. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

Led i voda provode struju, ali slabo. Uzrok je protonska vodljivost. Proton preskače od jedne molekule vode na drugu i tako prenosi naboj u jednom smjeru a OH-ionu u suprotnom. Pozdrav odgovaraču

Odgovorio: Milan Sikirica   sikirica@chem.pmf.hr

Poštovani g. Profesore,

znam za protonsku vodljivost i znam da led i voda nisu pravi izolatori nego da vrlo, vrlo slabo provode električnu struju. Ipak, smatrao sam da je na razini gimnazijske nastave kemije ispravno i dovoljno reći da kemijski čista voda ne provodi električnu struju. Slijedeći propisani nastavni program kemije, evo što su mene moji nastavnici učili u srednjoj Kemijskoj školi:

"Elektrode redom uronite u čaše koje sadrže destiliranu vodu, otopinu šećera, natrij-klorida, amonijaka i natrij-hidroksida. Opazit ćete da žaruljica neće svijetliti kad se elektrode urone u destiliranu vodu ili otopinu šećera. Destilirana voda i otopina šećera, dakle, ne vode električnu struju."

(citat iz Vašeg udžbenika M. Sikirica, B. Korpar-Čolig: Kemija s vježbama 1, Školska knjiga, Zagreb, 1982., str. 103.)

Da zaključimo odgovor na postavljeno pitanje: I led i voda zbog protonske vodljivosti vode električnu struju, ali vrlo, vrlo slabo. Ne vidim razlog zašto bi led vodio struju bolje od vode.

U svakom slučaju, hvala Vam na javljanju i pojašnjenju. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr