Poštovani, molio bih vas da vam pomognete sa slijedećim zadatkom. Raspored elektrona po ljuskama za atome elemenata A, B, C, D, E jest: A – 2, 8, 8 B – 2, 8, 8, 1 C – 2, 8, 3 D – 2, 8, 8, 2 E – 2, 8, 18, 7 a) Atom kojega elementa tvori ion s nabojem 3+? b) Atom kojega elementa tvori ion s nabojem 1-? c) Atom kojeg elementa ne tvori ion?

Ime i prezime: Florian Vojković florianpcelica@gmail.com

S takvim se zadacima može krenuti od toga koliko elektronâ imaju atomi plemenitih plinova, za koje znamo da su općenito dosta stabilni. Helijev ih ima dva, neonov deset (2 + 8), argonov osamnaest (2 + 8 + 8), kriptonov trideset i šest (2 + 8 + 18 + 8). Ako atom nekog elementa ima elektron, dva ili tri više ili manje nego atom plemenitog plina, onda će taj atom biti sklon otpustiti, odnosno primiti elektrone kako bi stekao vrlo stabilnu konfiguraciju plemenitog plina.
Pogledamo li sad pet atoma u zadatku, možemo vidjeti da je atom A stabilne konfiguracije, atom B sklon otpustiti jedan elektron, atom C sklon otpustiti tri elektrona, atom D sklon otpustiti dva elektrona, a atom E sklon primiti jedan elektron, kako bi stekli elektronske konfiguracije plemenitih plinova.

Je li nam logika smislena, možemo provjeriti tako da pozbrajamo elektrone, čime ćemo dobiti atomske brojeve elemenata, i onda provjerimo koji su to elementi. A bi trebao biti argon, B kalij, C aluminij, D kalcij, a E brom. Za njih bi trebalo biti lako prepoznati kakve, ako ikakve, ione najradije tvore.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com