Kako se određuje broj pojedinih vrsta iona u formulskoj jedinki, primjerice Fe2O3? Hvala unaprijed?

Ime i prezime: Martina

Prvo treba prepoznati ione, a onda jednostavno pročitati brojke koje govore koliko ih ima. U slučaju formule Fe2O3 posao nije osobito težak. Slijeva su obično kationi, a zdesna anioni, tako da imamo željezov kation i kisikov anion. Kisikov anion obično je oksid, s nabojem 2−, tako da je za neutralnost spoja nužno da naboj željezovi kationi imaju ukupan naboj od 6+, što na njih dva znači 3+ svakomu. I sad možemo slobodno reći da imamo dva željezova(III) kationa i tri oksidna aniona.
U slučaju složenijih spojeva poput npr. NaClO3 ili (NH4)2SO4 pomoći će nam znanje. U prvom slučaju treba prepoznati natrijev kation slijeva, a kloratni anion (ClO3) zdesna. U drugom se slučaju treba sjetiti da je slijeva amonijev kation, NH4+, a zdesna sulfatni anion, SO42−.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com