Dobar dan! Zanima me je li mramor homogena ili heterogena smjesa? Hvala.

Ime i prezime: Marija Čolić marija.colic5

Kada bi pitanje kojim slučajem glasilo "Zanima me je li nebo plavo ili crveno", odgovorio bih ti da pogledaš u nebo i da zapišeš svoje zapažanje o boji neba. Kada bi pak pitanje glasilo "Zanima me ima li limun nekakav miris ili je bez mirisa", odgovorio bih ti da uzmeš limun, prineseš ga nosu, udahneš, i opišeš svoje zapažanje. Analogno tim dvama primjerima, na pitanje "Zanima me je li mramor homogena ili heterogena smjesa", odgovorit ću ti da pažljivo pogledaš uzorak mramora, neki mramorni predmet ili sliku takvog predmeta, ili da dozoveš u sjećanje sliku mramora koju si već nekad negdje prije vidjela, i da odgovoriš na postavljeno pitanje.

E sad, ako ti i dalje nije jasno što treba učiniti, to onda znači da imaš nekakav problem.

Jedan mogući problem mogao bi biti da možda ne znaš značenje pridjevâ homogen i heterogen. Ako je u tome problem, onda bi bilo logičnije da si postavila pitanje "Možete li mi objasniti što znače riječi homogen i heterogen?". Značenje tih riječi pronaći ćeš u starijim odgovorima na e-školi kemije s pomoću tražilice, zatim pretraživanjem interneta, te konačno pronalaženjem tih riječi u svom udžbeniku kemije, pa kada saznaš što one znače, pogledaj komad mramora i odgovori na pitanje.

Drugi mogući problem mogao bi biti da ne znaš što znači riječ mramor, ili pak znadeš, ali ne znaš kako on izgleda i nemaš ga nigdje pri ruci. I tu može pomoći tražilica e-škole kemije, ali još bolje i brže rješenje bit će da riječ mramor upišeš u Googleovu tražilicu i klikneš na opciju "pretraživanje slika". Dobit ćeš kao rezultat ogroman broj slika što uzoraka mramora, što predmeta načinjenih od mramora, i na temelju toga trebalo bi ti odmah biti jasno je li mramor homogen ili heterogen.

Ako i nakon svega ovoga ne uspiješ odgovoriti na postavljeno pitanje, slobodno nam se javi ponovno i pokušaj precizirati koji točno dio pitanja ti nije jasan (primjerice: "Znam što je mramor, ali ne znam što znače riječi homogeno i heterogeno" ili "Znam što su to homogene i heterogene smjese, ali ne znam što znači riječ mramor", ili "Znam i što je mramor, i što znače riječi homogeno i heterogeno, ali nemam pri ruci komad mramora, a slike mramornih predmeta koje pronalazim na internetu su nejasne pa iz njih ne mogu razaznati je li mramor homogen ili je heterogen" i sl.).

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr