Poštovani, upotreba plinskog plamenika 1. Zašto se plin treba miješati sa zrakom? 2. kako se podešava količina plina koja dolazi u plamenik? 3. kako se podešava količina zraka koji dolazi u plamenik ? 4. kakva je boja plamena? hvala. Lp

Ime i prezime: Valentina valentina.banovic@gmail.com

Ovo su pitanja na koje bi trebalo znati odgovoriti iz iskustva i idealno tako da pred sobom imaš plamenik, a ne ekran. Za slučaj da nemaš Bunsenov plamenik pri ruci, predlažem da gledaš ovdje.

Bunsenov plamenik u pravilu će imati postolje, da se ne prevrne, ventil kojim se regulira dotok plina i cijev kroz koju plin ide prema vrhu plamenika gdje će (iz)gorjeti. Pri dnu te cijevi nalazi se otvor za zrak koji se može više ili manje otvoriti, tako da se regulira dotok zraka.
Ono što određuje karakter plamena omjer je protoka plina i zraka. Ako je otvor za zrak posve zatvoren, nastaje tzv. reducirajući plamen u kojemu plin izgara nepotpuno, uslijed čega nastaju sitne čestice čađe koje boje plamen narančasto. Postupnim otvaranjem otvora za zrak tj. porastom dotoka zraka plin izgara sve potpunije, što se vidi po tomu što je boja sve manje narančasta, a sve više plava. Kad se otvor za zrak posve otvori, dobiva se tzv. šušteći plamen, u kojemu plin potpuno izgara, a temperatura plamena je najviša.

Nadam se da će ove informacije biti od koristi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com