U procesu aluminotermije aluminij se koristi za redukciju nekih metala kao sto je krom. JKR Cr2O3 + 2Al --> 2Cr + Al2O3 Izracunaj: a)masu aluminija koja je potrebna za dobivanje 100g kroma b)masu utrosenog Cr2O3 ako je dobiveno 100g Cr c)mnozinu sintetiziranog Al2O3 d)broj atoma Al koji su sudjelovali u reakciji MOLIM VAS DA MI OBJASNITE OVAJ ZADATAK JER NAZALOST PROFESORICA JE NESPOSOBNA ZA TO. HVALA.

Ime i prezime: Gabriel Gasparic gabriel.gasparic69@gmail.com

Ponovit ću jednadžbu reakcije jer je ključna za rješavanje zadatka pa da se bolje vidi:

Cr2O3 + 2 Al → 2 Cr + Al2O3

Ta jednadžba govori o brojčanim odnosima sudionikâ reakcije:

N(Cr2O3) : N(Al) : N(Cr) : N(Al2O3) = 1 : 2 : 2 : 1

To je zapravo pojednostavljeni oblik u kojemu se podrazumijeva da brojke predstavljaju količine utrošenih reaktanata i nastalih produkata. Općenit oblik, koji uvažava to što su stehiometrijski koeficijenti reaktanata negativni te činjenicu da ovdje računamo promjene, a ne apsolutne količine, glasio bi:

ΔN(Cr2O3)/(−1) = ΔN(Al)/(−2) = ΔN(Cr)/2 = ΔN(Al2O3)/1

Odakle minusi, možeš čitati ovdje te ako klikaš na poveznice u tom i idućim odgovorima.

Sad se vraćam pojednostavljenom omjeru. Brojnosti čestica proporcionalne su njihovim množinama pa se prvi omjer može prevesti u:

n(Cr2O3) : n(Al) : n(Cr) : n(Al2O3) = 1 : 2 : 2 : 1

Pomoću njega možemo iz količine bilo kojeg sudionika reakcije izračunati količinu bilo kojeg drugog sudionika reakcije (neovisno radi li se o nastajanju ili trošenju).

Množine se mogu povezati s masama preko molarnih masa:

n(Cr2O3) = m(Cr2O3)/M(Cr2O3)

Slične relacije imamo i za preostala tri sudionika reakcije.

S time sad možemo na račun.

a) n(Al) : n(Cr) = 2 : 2 = 1 : 1

n(Al) = n(Cr)

m(Al)/M(Al) = m(Cr)/M(Cr)

m(Al) = M(Al)·m(Cr)/M(Cr)

b) n(Cr2O3) : n(Cr) = 1 : 2

n(Cr2O3) = n(Cr)/2

m(Cr2O3)/M(Cr2O3) = m(Cr)/(2·M(Cr))

m(Cr2O3) = M(Cr2O3m(Cr)/(2·M(Cr))

c) n(Al2O3) : n(Cr) = 1 : 2

n(Al2O3) = n(Cr)/2

= m(Cr)/(2·M(Cr))

d) N(Al) = N(Cr)

= n(Cr)·L

= m(Cr)·L/M(Cr)

Budući da se računi najbolje uče rješavanjem računskih zadataka, preporučio bih malo prozujati kroz arhivu E-škole i naći još stehiometrijskih zadataka. Nalaženje se vjerojatno može ubrzati tako da se u tražilicu upiše npr. "izračunaj", "odredi", "nastal" ili neki drugi izraz koji se može naći u stehiometrijskim zadacima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com