Ako se u reakciji troši toplina hoće li se temperatura sustava sniziti ili povisiti? Pitanje vec postavljeno takodjer ima i odgovor, ali mene zanima detaljnije objasnjenje. Hvala unaprijd!

Ime i prezime: Ivana Lukenda ivanna.lukenda.6@ gmail.com

Nisam siguran da na razini srednje škole mogu napisati puno detaljniji odgovor od onoga na tvoje prethodno pitanje. Istini za volju, do prije nekoliko godina detaljniji odgovor bio je sastavnim dijelom srednjoškolske nastave, o čemu svjedoče brojni odgovori o entropiji i Gibbsovoj energiji.

Ako ti je dovoljno razumjeti da se energija može mijenjati iz oblika u oblik, što uključuje i pretvorbu topline u kemijsku energiju, onda će ti prethodno objašnjenje biti dostatno. Znači ako imaš neku spontanu promjenu u kojoj se toplina prevodi u kemijsku energiju, onda će ta promjena voditi k smanjenju temperature, budući da je temperatura mjera za količinu toplinske energije u sustavu. Ako se pitaš zašto se mogu događati spontane promjene uslijed kojih sustav upija toplinu, onda će biti nužno pozabaviti se entropijom i Gibbsovom energijom, koje općenitije opisuju zašto se neke promjene događaju, a neke ne, te kako narav promjene određuje što će se događati s temperaturom sustava.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com