bok, moze pojasnjenje vezano za elektroforezu(EF): poznato je da naboj ima utjecaj u EF koja se vrši u otopini, pa se zbog omjera mase i naboja sve komponentne gibaju otprilike istom brzinom. Zanima me, što je s EF u gelu, gdje se komponente razdvajaju na temelju različite veličine komponenti? ima li naboj i tu utjecaj? direktno nema, ali mozemo li razmisljati na nacin da veće molekule npr DNA imaju i više naboja pa možemo reći da će takve molekule putovati sporije odnosno manje DNA imaju i manje naboja pa će putovati brže? nadam se da je pitanje razumljivo postavljeno... hvala:))))

Ime i prezime: lovro vrsag

Veće molekule DNA imat će i veći naboj i veću masu, tako da omjer ostaje isti (zamisli da spajaš komade, konkretno nukleotide, koji su jednako veliki i jednako nabijeni). S druge strane, to što su veće značit će teže probijanje kroz gel. Drugim riječima, bez gela se DNA ne bi mogla efikasno razdvajati tj. analizirati elektroforezom.
Najkraće rečeno: razmišljanje kakovo si opisao u pitanju zanemaruje masu molekule pa vodi do krivog zaključka.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com