Interesuje me rezultati projekta Bele supstance u mineralnoj vodi. Kada sam zagrevala mineralnu vodu izdvojio su se soli pa me interesuje koje su se stalozile? Takođe me interrsuje i koji je rezultat miniprojekta-Cips u ishrani i ogled u kom kada ubaci komadice cipsa u casu sa vodovodnom vodom. I tom tecnoscu sa par kapi pokvasim krusku jabuke ja sam uocila samo da se mozda teze lomi... Nadam se da cete mi pomoci u potrazi za odgovorima jer mi se jako sviđaju Vaši projekti. Pozdrav, Antonina

Ime i prezime: Antonina Markovic antoninamarkobic8@gmail.com

Kad se vodovodna voda prokuha, iz nje taloži kamenac. U njemu dominira kalcijev karbonat, uz nešto malo magnezijevog karbonata te još manje fosfatâ i sulfatâ. O tomu sam jednom pisao nekakve stihove, ali naći će se i pregršt proznih odgovora.

Za čips nisam siguran kamo projekt cilja. Po okusu vjerojatno znaš da je čips prilično slan. Zbog toga je prilično sigurno da će i voda u kojoj se močio čips isto biti slana. Nisam siguran što slana voda radi jabuci. Napamet bih bubnuo da ne radi ništa posebno, a čini mi se da isto sugerira i tvoje opažanje. Nije nemoguće da sam tu u krivu i da neka druga komponenta čipsa (možda škrob), ako ne i spomenuta sol, zapravo nešto napravi jabuci.
Možda bi bilo zanimljivije odvagnuti neku količinu čipsa, potopiti ga u destiliranu vodu i onda istaložiti kloridne ione kao srebrov ili olovov(II) klorid te tako odrediti koliko soli sadržava čips. I onda, naravno, usporediti svoj rezultat s onime što piše na pakovanju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com